P O L O N I A    K A N A D Y J S K A
Będziemy mieć nowego ambasadora RP w Ottawie

Desygnowany na ambasadora w Kanadzie przylatuje w sobotę 2 stycznia

Nowy ambasador przyleci do Kanady w sobotę 2 stycznia. Po wylądowaniu w Toronto i krótkim spotkaniu z konsulem, odleci o godz. 18:00 i spodziewany jest w Ottawie krótko po godzinie 19:00. Jeśli ktoś z Polonii chciałby go powitać na lotnisku to na pewno byłoby mu bardzo miło. Wygląda trochę inaczej niż na zdjęciu obok, gdyż ostatnio zgolił zarost, jest średniego wzrostu. Oficjalnie stanie się ambasadorem po złożeniu listów uwierzytelniających u Pani Gubernator, zgodnie z formalnym wymogiem dyplomatycznym.

Nowym ambasadorem będzie pan Zenon Kosiniak-Kamysz, ktory związany jest z partia PSL. Ur.1958 roku, w dyplomacji od 1990 roku. Zna sześć języków obcych w tym angielski, niemiecki, rosyjski. Był już Wiceministrem Obrony, lecz ustąpił, kiedy obcięto budżet MON (był odpowiedzialny za uzbrojenie). Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Kosiniak-Kamysz jest dyplomatą z wieloletnim doświadczeniem.

Zenon KOSINIAK-KAMYSZ

Urodził się 25 lutego 1958 r. w Bieniaszowicach (byłe woj. tarnowskie). Absolwent Uniwersytetu Technicznego Wydziału Organizacji i Zarządzania w Dreźnie oraz Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1982 r. specjalista w Centrali Handlu Zagranicznego Budimex oddział Kraków. W latach 1984-86 był zastępcą szefa kontraktu Krakowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Krakbud w Lipsku. Od 1986 r. wicedyrektorował Oddziałowi Polskiej Izby Handlu Zagranicznego w Krakowie. Pracę w polskiej dyplomacji rozpoczął w 1990 r., kiedy został mianowany Pierwszym Sekretarzem Ambasady RP w Budapeszcie. Potem pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, gdzie pełnił funkcję dyrektora departamentu. W 1996 r. został mianowany radcą handlowym i kierownikiem Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Berlinie, gdzie przebywał do roku 2001. Był przewodniczącym Rady Nadzorczej Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Współpracy Gospodarczej S.A.

W latach 2001-2003 pełnił funkcję podsekretarza stanu w MSWiA, później do 2007 zajmował stanowisko ambasadora w Bratysławie. We wrześniu tego samego roku został radcą-ministrem i kierownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ambasadzie RP w Berlinie.

Od 10 marca 2008 do 10 listopada 2009 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wiceminister obrony narodowej Kosiniak-Kamysz opuścił resort obrony. O jego dymisji mówiło się od początku roku, po tym jak ujawnił, że w ubiegłorocznym budżecie MON zabrakło1,8 mld zł. Do resortu obrony trafił z rekomendacji PSL. Zajmował się sprawami związanymi z modernizacją i zaopatrzeniem armii. Tymczasem wydatki na te właśnie cele przycięto najmocniej. Ucierpiały z tego powodu firmy zbrojeniowe, od których MON kupuje sprzęt

Pan Zenon Kosiniak-Kamysz ma kilku krewnych bardzo aktywnych w życiu politycznym i społecznym Polski.

Andrzej K.K.- to lekarz i były Minister Zdrowia. Kazimierz - to znany, wybitny Profesor Weterynarii. Władysław - to szef młodzieżówki PSL. Wszyscy są dość blisko spokrewnieni.top