Fundacja Braci Golec i jej założyciele Paweł i Łukasz Golcowie,
przedstawiają swój najnowszy projekt!!!


W 2003 roku założyliśmy Fundację Braci Golec. Naszym głównym celem było propagowanie muzyki, tradycji i folkloru. Zaczęliśmy od założenia Ogniska Twórczości Artystycznej w naszej rodzinnej Milówce. Przy pomocy przyjaciół i Urzędu Gminy stworzyliśmy miejsce gdzie dzieci mogą rozwijać swoje muzyczne talenty. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę! Zainteresowanie nauką jest ogromne. Fundacja zakupiła ponad sto par instrumentów. Skrzypce, trąbki, puzony, kontrabasy, klarnety, saksofony, a także dudy żywieckie i heligonki (charakterystyczny dla regionu Karpat, ludowy instrument - prototyp akordeonu guzikowego). W pierwszym roku nauki mieliśmy 40 uczniów, natomiast obecnie w Ognisku muzykuje około setki dzieci!

Z roku na rok staramy się poszerzać pole działalności Fundacji. Chcielibyśmy pomóc jak największej liczbie dzieci a wiadomo, że wiąże się to z coraz większymi nakładami finansowymi. W związku z tym nasz kolejny pomysł, czyli seria albumów "Stroje ludowe Karpat polskich". Od dawna fascynowały nas regionalne stroje ludowe. Zbieraliśmy to, co gdzieś jeszcze w starych skrzyniach miały nasze prababcie. Jeździliśmy po wioskach wynajdując stare kożuchy, gorsety kierpce. Chcieliśmy się podzielić tym z innymi, pokazać jak piękne, misternie zrobione stroje nosili nasi przodkowie.
Uznaliśmy, że wydanie albumu, będzie świetnym pomysłem na zdobycie pieniędzy na działalność Fundacji, ale przede wszystkim na pokazanie, że tradycja i folklor wciąż żyją i warto je pielęgnować.

Paweł Golec, Łukasz Golec

Album będzie nosił tytuł "Mieszczański strój żywiecki" i jest pierwszym z dziewięciu tomów. Cała seria zatytułowana "Stroje ludowe Karpat Polskich". Do opracowania zostaną wykorzystane zapomniane muzealne zbiory oraz dotychczasowe osiągnięcia naukowe. Publikacja ta w formie albumowej z doskonałą dokumentacją fotograficzną pozwoli na wypełnienie luki międzypokoleniowej. Chcemy, żeby seria albumów trafiła do bardzo szerokiego kręgu odbiorców, zarówno profesjonalistów, znawców tematu jak i osób szukających wrażeń estetycznych i poznawczych, dlatego ma ona mieć charakter popularyzatorski. Będzie to pierwsze, tak szczegółowe, opracowanie na rynku polskim.
Nasz pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem. Dowodem na to jest fakt objęcia patronatu honorowego przez Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który to napisał również słowo wstępne do pierwszego albumu. Projekt jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury. Jest też duże zainteresowanie mediów, co będzie miało odbicie w licznych programach telewizyjnych poświęconych właśnie Fundacji Braci Golec i cyklowi albumów.
Chcemy zachęcić Wszystkich do zakupu tej publikacji, a tym samym wsparcia Fundacji.

Cykl będzie obejmował następujące tytuły:
1. Mieszczański strój żywiecki
2. Strój górali śląskich
3. Strój górali żywieckich
4. Strój mieszczan cieszyńskich
5. Strój górali babiogórskich
6. Strój górali orawskich
7. Strój górali podhalańskich
8. Strój górali spiskich
9 .Strój górali sądeckich

Autorem fotografii i reprodukcji do wszystkich tomów jest Jacek Kubiena
Wydawca:
Fundacja Braci Golec www.fundacjabracigolec.pl
Redaktor cyklu:
Małgorzata Kiereś
Tekst:
Krystyna Kolstrung-Grajny

Album będzie w twardej oprawie, wymiary 25cm / 30cm, około 200 stron. Z drukarni wyjdzie na początku grudnia 2007.
Zapewniam, że będzie to ciekawa i przepięknie wydana publikacja.
Jeżeli potrzebne są jeszcze jakieś informacje, to służę pomocą.

z wyrazami szacunku Katarzyna Golec (tel. 604 122 900)
fundacja@fundacjabracigolec.pl

top